Aktualności

Otwarcie Świetlicy!

ŚWIETLICA

działająca przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej rozpoczyna swoją działalność w nowym roku szkolnym!

TRWA NABÓR UCZESTNIKÓW!

Rekrutacja trwa!

Zajęcia będą odbywały się we wtorki, środy i czwartki,

w godzinach popołudniowych.

Zapraszamy rodziców/opiekunów do zgłaszania dzieci chętnych do udziału w zajęciach.

Zgłoszenia należy dokonać osobiście do dnia 15.09.2020 r.,
po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu godziny spotkania z pedagogiem Ośrodka.

NR TEL.: 32 762 81 00, 32 762 81 44

Serdecznie zapraszamy!

Depresja

Depresja w czasie pandemii…

Obecna sytuacja na świecie jest dla nas czymś nowym, niecodziennym, według najnowszych badań w okresie pandemii wzrosła liczba zachorowań na depresję. Człowiek jako istota społeczna, funkcjonuje właściwie gdy wchodzi w różne role społeczne, w momencie gdy jesteśmy zmuszeni do ograniczenia życia społecznego lub okresowej izolacji nasze samopoczucie może się pogorszyć. W czasie kwarantanny nasze emocje zwykle są podobne, może to być złość, frustracja, lęk, apatia, zniechęcenie czy przemęczenie. Na nasz stan psychiczny może również wpływać to, czy przebywamy w domu sami, czy z domownikami. W czasie izolacji może nam doskwierać większe uczucie osamotnienia, codzienne wyjście do sklepu czy spotkania ze znajomymi a nawet odwiedziny rodziny możą stać się niemożliwe, w takiej sytuacji te ograniczenia mogą powodować zaburzenia depresyjne, których nie należy lekceważyć. W czasie pandemii COVID-19 ludzie doświadczają uczucie niepokoju, które może być spowodowane między innymi utratą członków rodziny czy utratą pracy, co za tym idzie źródła utrzymania, wtedy osoby będące w kryzysie psychicznym tą sytuacje mogą szczególnie dotkliwe odczuć.

Czytaj więcej

Relaksacja

Obecnie ludzie żyją w ciągłym pośpiechu, wciąż się słyszy, że nie mają na nic czasu, jakby stale za czymś gonili. Nie do końca wiadomo jednak za czym. Wszelkie wyzwania i trudności, które napotykamy w życiu generują w nas napięcie i stres, które zostawiają niebezpieczne ślady w naszym organizmie.

Współcześnie dla wielu ludzi relaks wiąże się z wieczornym oglądaniem telewizji bądź seriali, przeglądaniem portali społecznościowych takich jak Facebook, czy Instagram. Niestety nie są to najlepsze metody relaksacji. Media stale bombardują nas negatywnymi informacjami o wypadkach, katastrofach, konfliktach politycznych, chorobach, a od pół roku tematem przewodnim stał się niepokojący koronawirus. Wszystkie te wiadomości stają się dla nas źródłem większego bądź mniejszego stresu.

Sytuacje stresowe wyzwalają w organizmie zwiększoną produkcję adrenaliny i kortyzolu – hormonów odpowiedzialnych za uczucia strachu i stresu. Ich stale podniesiony poziom we krwi wyniszcza nasz organizm i może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Zaczynając od bezsenności, poprzez choroby serca, choroby  autoimmunologiczne, zaburzenia psychiczne, a nawet stają się podstawą do rozwoju nowotworów.

Dlatego tak ważne jest, chociaż często bagatelizowane i niedoceniane prawidłowe relaksowanie się. Relaksowanie się jest umiejętnością, i tak jak wszystkie umiejętności wymaga regularnego powtarzania, ćwiczenia i doskonalenia.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z napadami lęku?

METODY RADZENIA SOBIE Z ATAKAMI PANIKI

W trudnych, stresujących czasach związanych z epidemią koronawirusa pojawić się mogą u nas stany lękowe czy nawet w skrajnych przypadkach ataki paniki.
Jest jednak dobra wiadomość – można z tym sobie poradzić !

Czytaj więcej

NIEODPŁATNE PORADNICTWO PRAWNE I OBYWATELSKIE

Szanowni Państwo, 

Informujemy że na terenie miasta Siemianowice Śląskie świadczenie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej realizuje organizacja pozarządowa
“SURSUM CORDA”, natomiast świadczenie Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego realizuje Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego “DOGMA”.

Siemianowice Śląskie udostępniło mieszkańcom Miejski kalendarz rejestracji wizyt online 
adresowany do osób które chcą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, dając tym samym możliwość całodobowej, samodzielnej rejestracji wizyt u prawnika, radcy prawnego
czy doradcy. 
Każda osoba uprawniona – tj. osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, może umówić się na poradę prawną on-line pod adresem:
 https://np.ms.gov.pl/ 
Po zarezerwowaniu terminu porady w wybranym dniu i godzinie prawnik skontaktuje się z Państwem celem jej udzielania.

Nadal możliwa jest rejestracja na poradę prawną telefonicznie w godzinach pracy Urzędu Miasta
pod numerami telefonów: (32)76 05 357, (32)76 05 389 
lub poprzez adres email 
npp@um.siemianowice.pl (należy podać numer kontaktowy celem umówienia terminu).

UWAGA!
Prawnicy w wyznaczonym dniu i godzinie kontaktują się z Państwem zazwyczaj z „nieznanego numeru”, wobec czego prosimy o sprawdzenie, czy nie posiadają Państwo uruchomionej funkcji odrzucania ww. połączeń.

W celu ułatwienia dostępu do pomocy prawnej i obywatelskiej, dodatkowo stowarzyszenia uruchomiły internetową kampanię informacyjną, gdzie między innymi na profilu Facebook
ww. stowarzyszeń mogą Państwo uzyskać wiele przydatnych informacji.

Poniżej zamieszczamy linki z materiałami przygotowanymi przez organizacje pozarządowe, które w Siemianowicach Śląskich realizują wspomniane zadanie publiczne:

SURSUM CORDA

STOWARZYSZENIE DOGMA

 

Informujemy że powyższe informację są zaczerpnięte ze strony Miasta Siemianowice Śląskie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wiadomościami dostępnymi tutaj.

Przyjmowanie przez Prawnika Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Uprzejmie informujemy że Ośrodek Interwencji Kryzysowej z dniem 16.06.2020. ponownie przyjmuje stacjonarnie klientów potrzebujących skorzystać z pomocy prawnika, mec. Mateusz Bogucki dostępny jest w każdy wtorek w godz.: 17.00 – 19.00 . Z powodu panującej nadal pandemii i w trosce o Państwa bezpieczeństwo każda osoba która przychodzi do Ośrodka, zobowiązana jest do stosowania środków ochrony osobistej zasłaniającej usta i nos oraz zdezynfekowania rąk przy wejściu do budynku, zachęcamy także do korzystania z jednorazowych rękawiczek. 

 

 

Funkcjonowanie OIK od 25.05.2020r.

Uprzejmie informujemy że Ośrodek Interwencji Kryzysowej z dniem 25.05.2020r. ponownie przyjmuje stacjonarnie klientów potrzebujących skorzystać z pomocy psychologa. W miarę możliwości prosimy  Państwa o wcześniejsze umówienie spotkania telefonicznie. Z powodu panującej nadal pandemii
i w trosce o Państwa bezpieczeństwo każda osoba która przychodzi do Ośrodka, zobowiązana jest
do stosowania środków ochrony osobistej zasłaniającej usta i nos oraz zdezynfekowania rąk przy wejściu do budynku, zachęcamy także do korzystania z jednorazowych rękawiczek. Nasi pracownicy także podczas spotkania stosują środki ochrony osobistej. Prosimy o rozważne korzystanie z możliwości stacjonarnej pomocy psychologicznej, nadal zachęcamy do kontaktu z Ośrodkiem poprzez takie formy jak:

WhatsApp, nr tel: +48 514 730 969

Skype, login: siemianowiceoik@gmail.com

e-mail: psycholog@oik.siemianowice.pl

                                                          tel. stacjonarny: (32) 762 81 00 oraz (32) 762 81 44. 

 

OIK dziękuje SCK i Pracowni H2O

Pracownia Kreatywna H2O  chwilowo przebranżowiła się na produkcje przyłbic ochronnych.
Pod precyzyjnym okiem Andrzeja Lebka powstały przyłbice, 
a Siemianowickie Centrum Kultury postanowiło je przekazać Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, w tym Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej! Serdecznie dziękujemy SCK i Pracowni kreatywnej H2O!!!
Sprzęt ten z pewnością wykorzystamy już od dziś, dbając o bezpieczeństwo klientów jak i pracowników.

Dziękujemy!

 

Otwarcie Świetlicy!

ŚWIETLICA działająca przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej rozpoczyna swoją działalność w nowym roku szkolnym! TRWA …

Razem, a nie obok. Jak spędzać czas z dzieckiem?

Razem, a nie obok  – o jakości czasu spędzanego z dzieckiem.