Aktualności

Informacja na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

UWAGA! 

 

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich została przeniesiona tymczasowo do:

MOSiR Pszczelnik (hostel / interwencja kryzysowa)

oraz do

SCK – Willi Fitznera (pomoc psychologiczna oraz administracja OIK).

Zmiany te wynikają z rozpoczęcia przygotowań do remontu obiektu, w którym dotychczas funkcjonował OIK. 

Telefon kontaktowy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

514 730 969 (hostel – całodobowo),

32 762 81 00 (administracja i pomoc psychologiczna). 

Oficjalny komunikat Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie w tej sprawie:

OIK przygotowuje się do remontu

 

 

Świetlica online 2.0

Czas na nowe pomysły!

Lubicie łamigłówki?

Nawet jeśli nie zawsze udaje się rozwiązać zagadkę, warto pomyśleć! A może zaprosicie do zabawy brata, siostrę lub rodziców? Wspólnie będzie łatwiej i całkiem wesoło:) Powodzenia!

Łamigłówki

 

Niespodzianki bywają bardzo miłe, prawda?
Szczególnie jeśli to prezent lub miłe zdarzenie. Ale czasem zaskakuje nas sytuacja, w której jesteśmy zdezorientowani i nie bardzo wiemy co robić…
Zobaczcie podpowiedź, jak sobie wtedy radzić.

Co robić, gdy coś mnie zaskoczy?

 

Czy zdarzyło się Wam mieć mnóstwo rzeczy do zrobienia i zbyt mało czasu na to?

Zaczynacie się spieszyć, rozpoczynacie kilka zajęć równocześnie, bo przecież jutro sprawdzian i zaległe zadanie do zrobienia, a jeszcze chciałoby się pograć lub obejrzeć film…Tak bywa? Obowiązki trzeba zrealizować, ale trudno zrezygnować z przyjemnych zajęć?
Zobaczcie, jest na to sposób! Koncentracja!

Koncentracja

 

Lubimy ciekawe historie i opowieści.
A ta jest ogromnie ciekawa! W dodatku, możemy wziąć w niej udział. Niezwykłe, prawda? Posłuchajcie opowieści o przedziwnym królestwie, jego mieszkańcach i pomóżcie im w wielkim kłopocie!

Królestwo Elwiry Emocji

Ratujemy Królestwo Elwiry Emocji

 

I jeszcze porcja ciekawostek:
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć?
Przecież są takie, które na zimę odlatują, a potem wracają! Nie korzystają z nawigacji, mapy ani nie czytają drogowskazów, a jednak wracają bezbłędnie do celu.
Tutaj znajdziecie odpowiedź:

Skąd ptaki wiedza, dokąd mają lecieć?

Jeżeli obejrzeliście film, zróbcie ćwiczenie: stańcie przodem do okna lub drzwi i wymieńcie wszystkie przedmioty, które są po Waszej lewej stronie, a potem wszystkie przedmioty, które są po Waszej prawej stronie. Ćwiczenie może wydawać się proste, ale orientacja w przestrzeni jest bardzo ważna!

 

Codziennie wypowiadamy wiele słów. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy się porozumieć. Ale czy wiecie, co to dobra dykcja? To poprawny sposób mówienia, staranne wypowiadanie wyrazów. Mając dobrą dykcję wiemy, że zostaniemy prawidłowo zrozumiani. Mówienie płynne jest prawdziwą sztuką, wymaga treningu, gdyż niektóre słowa są naprawdę trudne. Poniżej znajdziecie wesołe teksty, które pomogą wam poćwiczyć poprawną wymowę i wprawią w dobry nastrój:)

Łamańce językowe

 

Czekajcie na kolejne wpisy! 

Świetlica online

Witamy w zdalnej świetlicy!

Jak wszyscy wiemy, wiele naszych codziennych aktywności ostatnio bardzo się zmieniło.

Całkiem spora ich część przeniosła się do sieci i to tam obecnie dużo czasu spędzamy pracując lub ucząc się. Świetlica także działa w oparciu o zajęcia on-line, aby uczestnicy mieli możliwość – w dostępnej na ten moment formie  – wspólnie spędzać wolny czas. Chcemy, aby poza zajęciami on-line, w których uczestnicy zajęć świetlicowych biorą udział, dostępna była także strona internetowa – pełna pomysłów, ciekawostek, zabaw i konkursów – pozwalających w twórczy i przyjemny sposób spędzać czas w domu. Niech umieszczone tu treści będą inspiracją do własnych pomysłów, rozwijania zainteresowań, dyskusji czy domowych zabaw.

 

Oto kilka ciekawostek, które proponujemy na początek!

 

Zaprzyjaźnijmy się z pingwinami w chorzowskim ZOO! Zobaczmy, co u nich słychać!

Tu mamy łącze do kamerki na żywo, pokazującej, co właśnie się dzieje u tej ciekawej, ruchliwej ekipy. Jeśli zdarzy się, że obraz nie jest dostępny – cierpliwości! Wkrótce z pewnością zostanie uruchomiony i będziecie mogli odwiedzić te ciekawe zwierzaki. Tym ciekawsze, ze choć to ptaki, to zamiast fruwać, świetnie pływają:-)

Pingwiny na żywo

Jeśli się Wam spodobały, możecie wykonać własnoręcznie swojego pingwina! Podpowiedzi, jak to zrobić, znajdziecie tutaj

 

Układanki, klocki i mozaiki to świetna zabawa. Także przy pomocy komputera można układać i budować przeróżne kształty.

Budowle z klocków

Mozaika geometryczna

 

A teraz z innej bajki…

Bajki są różne, występują w nich różne postaci: złe czarownice, odważni rycerze, smoki, piękne księżniczki i wiele innych stworów. Ta bajka będzie nieco inna. Bohaterem jest…wirus. Obejrzyjmy ją wspólnie…

Bajka o koronawirusie

 

Wiemy już, że zdrowie jest bardzo ważne. Ale czy zawsze pamiętamy, żeby o nie dbać? A może nieświadomie sobie czymś szkodzimy? No cóż, pora roku nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a to, że większość czasu spędzamy obecnie w domu, może powodować zniechęcenie. Spróbujmy wymyślić, co z tym zrobić. Oczywiście, nie wszystkie pomysły z filmów są do zrealizowania, ale jeśli znajdziecie w nich jeden lub dwa pomysły, które wydadzą się Wam w sam raz dla Was –  to krok w stronę świetnego samopoczucia i dobrej formy na wiosnę, która przecież przyjdzie 🙂

Coś dla zdrowia rano

I wieczorem.

Dowiedzieliśmy się, że przed snem warto pomyśleć o czymś pozytywnym i poświęcić chwilę na relaks. Obejrzyjmy film pokazujący jak wyglądają i zachowują się dzieci zwierząt. To powinno wprawić w dobry nastrój 🙂

Dzieci zwierząt

Przypomnienie informacji na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Szanowni Państwo, 

przypominamy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich została przeniesiona tymczasowo do nowych lokalizacji i realizowana jest w:

  • SCK – Willi Fitznera, ul. Fitznerów 3 (pomoc psychologiczna oraz administracja OIK)  oraz 
  • MOSiR Pszczelnik, Park Pszczelnik 3 (hostel / interwencja kryzysowa).

Telefony kontaktowe do Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

  • 32 762 81 00 – SCK Willa Fitznera:

administracja OIK (poniedziałek 7:00–17:00, wtorek–czwartek 7:00–15:00, piątek 7:00–13:00)

– pomoc psychologiczna (poniedziałek-piątek 8:00-20:00), 

oraz

  • 514 730 969 – MOSiR Pszczelnik:

– hostel / interwencja kryzysowa (całodobowo). 

 

Aktualizacja informacji dotyczących funkcjonowania świetlicy środowiskowej OIK

Informujemy, że zajęcia w ramach świetlicy dla dziecidziałającej przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej, realizowane są od bieżącego tygodnia w aktualnej siedzibie OIK, zlokalizowanej tymczasowo w budynku Willi Fitznera, przy ulicy Fitznerów 3 w Siemianowicach Śląskich.

Zajęcia odbywają się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, tj. we wtorki i w czwartki w godzinach 15:00-19:00. 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego z OIK.

Przypominamy, iż obecnie kontakt telefoniczny z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej jest możliwy pod następującymi numerami telefonu:

32 762 81 00 – poniedziałek 7:00–17:00, wtorek – czwartek 7:00–15:00, piątek 7:00–13:00 (administracja OIK oraz pomoc psychologiczna – SCK Willa Fitznera) 

oraz

514 730 969 – całodobowo (hostel / interwencja kryzysowa – MOSiR Pszczelnik). 

Debata społeczna „STOP PRZEMOCY – przemoc w rodzinie”

W dniu 14 grudnia br. w Parku Tradycji odbyła się debata społeczna pn. „STOP PRZEMOCY – przemoc w rodzinie”, której organizatorem była Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Rafała Piecha, który dokonał uroczystego otwarcia spotkania.  Zebranych gości powitał również Komendant Miejski Policji, podinsp. Michał Szynol. 

Główną ideą debaty było zwrócenie uwagi na jakże ważną problematykę przemocy w rodzinie, zwiększenie świadomości społecznej w tym obszarze a także podkreślenie, iż osoby borykające się z tym problemem mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie oraz pomoc służb i instytucji miejskich. 

Podczas wydarzenia zostały poruszone ważne zagadnienia związane ze zjawiskiem przemocy domowej a wśród prelegentów pojawili się przedstawiciele służb i instytucji miejskich, zajmujących się na co dzień tą problematyką i współpracujących ze sobą w tym obszarze.

         

Mocnym akcentem rozpoczynającym debatę było wystąpienie Pani Anny Kuberek, która w przeszłości sama doświadczyła przemocy ze strony swojego partnera i podzieliła się swoją trudną historią z osobami przybyłymi na te wydarzenie. Było to bardzo osobiste i emocjonalne wyznanie. Pani Kuberek przedstawiła swoją drogę do wyjścia z kręgu przemocy, dając tym samym nadzieję innym osobom dotkniętym tym problemem oraz zapewniając o swojej gotowości niesienia pomocy i wsparcia, co już realizuje w pewnym zakresie w ramach założonej przez siebie grupy wsparciowej na portalu Facebook – „Upadły Anioł powstał”. 

Kolejno głos zabrali przedstawiciele służb i instytucji miejskich, którzy odwołali się do zagadnienia przemocy w rodzinie z punktu widzenia swojej działalności i kompetencji, wskazując na ważne aspekty tego zjawiska oraz możliwe formy pomocy. 

Wśród prelegentów znaleźli się: Alicja Piech – Radna Miasta Siemianowice Śląskie, Aleksandra Krążek – główny wolontariusz Caritas Siemianowice Śląskie, Katarzyna Farat – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Joanna Maj – psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Mirela Sadlik – Sądowy Kurator Zawodowy oraz asp.szt. Jarosław Ganda – kierownik rewiru dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich. 

Wystąpienia ww. osób miały na celu przybliżyć zebranym czym charakteryzuje się przemoc, jakie zagrożenia wiążą się z występowaniem tego zjawiska, jakie są możliwe konsekwencje tego typu krzywdzących działań wobec najbliższych oraz na jaką pomoc i wsparcie ze strony służb i instytucji miejskich może liczyć osoba doznająca przemocy w rodzinie. 

Debata „Stop przemocy” była niewątpliwie interesującym i ciekawym wydarzeniem odnoszącym się do niezwykle ważnej tematyki, której z pewnością warto było oświęcić czas i uwagę. 

 

Autor: Joanna Maj 

(zdjęcia – źródło: KMP Siemianowice Śląskie, autor: oficer prasowy KMP Siemianowice Śląskie, komisarz Tatiana Lukoszek)

Bieżąca działalność świetlicy prowadzonej przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Informujemy, że świetlica dla dziecidziałająca przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej, została tymczasowo przeniesiona do nowej lokalizacji a co za tym idzie zajęcia odbywają się zgodnie ze zmodyfikowanym harmonogramem.

Wszystkie dzieci uczęszczające na świetlicę zapraszamy na zajęcia we wtorki i w czwartki w godzinach 15:00-19:00 do Młodzieżowego Domu Kultury im. dr. H. Jordana, który mieści się przy ulicy Fryderyka Chopina 2 w Siemianowicach Śląskich.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego z OIK.

Przypominamy, iż obecnie kontakt telefoniczny z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej jest możliwy pod następującymi numerami telefonu:

32 762 81 00 – poniedziałek 7:00–17:00, wtorek – czwartek 7:00–15:00, piątek 7:00–13:00 (administracja OIK oraz pomoc psychologiczna – SCK Willa Fitznera) 

oraz

514 730 969 – całodobowo (hostel / interwencja kryzysowa – MOSiR Pszczelnik). 

Zapraszamy na debatę „STOP PRZEMOCY”

W imieniu Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich serdecznie zapraszamy na debatę społeczną pn. „Stop przemocy„, która odbędzie się 14 grudnia br. o godzinie 10:00 w SCK Park Tradycji. 

Podczas wydarzenia zostaną poruszone ważne zagadnienia z obszaru przemocy a wśród prelegentów pojawią się przedstawiciele służb i instytucji miejskich, zajmujących się na co dzień tą problematyką. 

Szczegółowy program debaty dostępny na załączonej grafice. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

Organizacja nieodpłatnej pomocy prawnej w związku z funkcjonowaniem OIK w nowych lokalizacjach

Szanowni Państwo, 

informujemy, że od 23.11.2022 r. do odwołania w związku z czasowym przeniesieniem działalności OIK do nowych lokalizacji (szczegóły w odrębnym wpisie poniżej) punkt nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowany w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, przy ul. Pszczelniczej 10,  zostaje przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej, przy ul. Al. Sportowców 3, pok. nr 1 (parter). Dotychczasowe godziny działania punktu pozostają bez zmian (tj. poniedziałek, wtorek, czwartek: 9.30-13.30, środa, piątek: 15.00-19.00). Zapisy w dalszym ciągu przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 760 53 57 w godzinach pracy Urzędu Miasta lub poprzez stronę internetową https://np.ms.gov.pl/zapisy

Informacja na temat pomocy prawnej w OIK w dniu 31.10.2022 r.

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż w najbliższy poniedziałek, tj. 31.10.2022 r., dyżur prawnika świadczącego porady prawne dla klientów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich, będzie się odbywał w formie zdalnej. 

Przypominamy, iż mec. Mateusz Bogucki udziela ww. pomocy w godzinach 17:00-19:00.

Osoby chętne do skorzystania z tej formy pomocy zapraszamy do kontaktu. 

tel.:  32 762 81 00, 32 762 81 44

mail: psycholog@oik.siemianowice.pl  

Przypomnienie informacji na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Szanowni Państwo,  przypominamy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach …

Aktualizacja informacji dotyczących funkcjonowania świetlicy środowiskowej OIK

Informujemy, że zajęcia w ramach świetlicy dla dzieci, działającej przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej, realizowane …

Debata społeczna „STOP PRZEMOCY – przemoc w rodzinie”

W dniu 14 grudnia br. w Parku Tradycji odbyła się debata społeczna pn. „STOP PRZEMOCY – przemoc w rodzinie”, …