Aktualności

Informacja na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

UWAGA! 

 

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich została przeniesiona tymczasowo do:

MOSiR Pszczelnik (hostel / interwencja kryzysowa)

oraz do

SCK – Willi Fitznera (pomoc psychologiczna oraz administracja OIK).

Zmiany te wynikają z rozpoczęcia przygotowań do remontu obiektu, w którym dotychczas funkcjonował OIK. 

Telefon kontaktowy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

514 730 969 (hostel – całodobowo),

32 762 81 00 (administracja i pomoc psychologiczna). 

Logo OIK

Oficjalny komunikat Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie w tej sprawie:

OIK przygotowuje się do remontu

 

 

Świetlica online 2.0

Czas na nowe pomysły!

Lubicie łamigłówki?

Nawet jeśli nie zawsze udaje się rozwiązać zagadkę, warto pomyśleć! A może zaprosicie do zabawy brata, siostrę lub rodziców? Wspólnie będzie łatwiej i całkiem wesoło:) Powodzenia!

Łamigłówki

 

Niespodzianki bywają bardzo miłe, prawda?
Szczególnie jeśli to prezent lub miłe zdarzenie. Ale czasem zaskakuje nas sytuacja, w której jesteśmy zdezorientowani i nie bardzo wiemy co robić…
Zobaczcie podpowiedź, jak sobie wtedy radzić.

Co robić, gdy coś mnie zaskoczy?

 

Czy zdarzyło się Wam mieć mnóstwo rzeczy do zrobienia i zbyt mało czasu na to?

Zaczynacie się spieszyć, rozpoczynacie kilka zajęć równocześnie, bo przecież jutro sprawdzian i zaległe zadanie do zrobienia, a jeszcze chciałoby się pograć lub obejrzeć film…Tak bywa? Obowiązki trzeba zrealizować, ale trudno zrezygnować z przyjemnych zajęć?
Zobaczcie, jest na to sposób! Koncentracja!

Koncentracja

 

Lubimy ciekawe historie i opowieści.
A ta jest ogromnie ciekawa! W dodatku, możemy wziąć w niej udział. Niezwykłe, prawda? Posłuchajcie opowieści o przedziwnym królestwie, jego mieszkańcach i pomóżcie im w wielkim kłopocie!

Królestwo Elwiry Emocji

Ratujemy Królestwo Elwiry Emocji

 

I jeszcze porcja ciekawostek:
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć?
Przecież są takie, które na zimę odlatują, a potem wracają! Nie korzystają z nawigacji, mapy ani nie czytają drogowskazów, a jednak wracają bezbłędnie do celu.
Tutaj znajdziecie odpowiedź:

Skąd ptaki wiedza, dokąd mają lecieć?

Jeżeli obejrzeliście film, zróbcie ćwiczenie: stańcie przodem do okna lub drzwi i wymieńcie wszystkie przedmioty, które są po Waszej lewej stronie, a potem wszystkie przedmioty, które są po Waszej prawej stronie. Ćwiczenie może wydawać się proste, ale orientacja w przestrzeni jest bardzo ważna!

 

Codziennie wypowiadamy wiele słów. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy się porozumieć. Ale czy wiecie, co to dobra dykcja? To poprawny sposób mówienia, staranne wypowiadanie wyrazów. Mając dobrą dykcję wiemy, że zostaniemy prawidłowo zrozumiani. Mówienie płynne jest prawdziwą sztuką, wymaga treningu, gdyż niektóre słowa są naprawdę trudne. Poniżej znajdziecie wesołe teksty, które pomogą wam poćwiczyć poprawną wymowę i wprawią w dobry nastrój:)

Łamańce językowe

 

Czekajcie na kolejne wpisy! 

Świetlica online

Witamy w zdalnej świetlicy!

Jak wszyscy wiemy, wiele naszych codziennych aktywności ostatnio bardzo się zmieniło.

Całkiem spora ich część przeniosła się do sieci i to tam obecnie dużo czasu spędzamy pracując lub ucząc się. Świetlica także działa w oparciu o zajęcia on-line, aby uczestnicy mieli możliwość – w dostępnej na ten moment formie  – wspólnie spędzać wolny czas. Chcemy, aby poza zajęciami on-line, w których uczestnicy zajęć świetlicowych biorą udział, dostępna była także strona internetowa – pełna pomysłów, ciekawostek, zabaw i konkursów – pozwalających w twórczy i przyjemny sposób spędzać czas w domu. Niech umieszczone tu treści będą inspiracją do własnych pomysłów, rozwijania zainteresowań, dyskusji czy domowych zabaw.

 

Oto kilka ciekawostek, które proponujemy na początek!

 

Zaprzyjaźnijmy się z pingwinami w chorzowskim ZOO! Zobaczmy, co u nich słychać!

Tu mamy łącze do kamerki na żywo, pokazującej, co właśnie się dzieje u tej ciekawej, ruchliwej ekipy. Jeśli zdarzy się, że obraz nie jest dostępny – cierpliwości! Wkrótce z pewnością zostanie uruchomiony i będziecie mogli odwiedzić te ciekawe zwierzaki. Tym ciekawsze, ze choć to ptaki, to zamiast fruwać, świetnie pływają:-)

Pingwiny na żywo

Jeśli się Wam spodobały, możecie wykonać własnoręcznie swojego pingwina! Podpowiedzi, jak to zrobić, znajdziecie tutaj

 

Układanki, klocki i mozaiki to świetna zabawa. Także przy pomocy komputera można układać i budować przeróżne kształty.

Budowle z klocków

Mozaika geometryczna

 

A teraz z innej bajki…

Bajki są różne, występują w nich różne postaci: złe czarownice, odważni rycerze, smoki, piękne księżniczki i wiele innych stworów. Ta bajka będzie nieco inna. Bohaterem jest…wirus. Obejrzyjmy ją wspólnie…

Bajka o koronawirusie

 

Wiemy już, że zdrowie jest bardzo ważne. Ale czy zawsze pamiętamy, żeby o nie dbać? A może nieświadomie sobie czymś szkodzimy? No cóż, pora roku nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a to, że większość czasu spędzamy obecnie w domu, może powodować zniechęcenie. Spróbujmy wymyślić, co z tym zrobić. Oczywiście, nie wszystkie pomysły z filmów są do zrealizowania, ale jeśli znajdziecie w nich jeden lub dwa pomysły, które wydadzą się Wam w sam raz dla Was –  to krok w stronę świetnego samopoczucia i dobrej formy na wiosnę, która przecież przyjdzie 🙂

Coś dla zdrowia rano

I wieczorem.

Dowiedzieliśmy się, że przed snem warto pomyśleć o czymś pozytywnym i poświęcić chwilę na relaks. Obejrzyjmy film pokazujący jak wyglądają i zachowują się dzieci zwierząt. To powinno wprawić w dobry nastrój 🙂

Dzieci zwierząt

Prezydent wraz z Mikołajem odwiedzili dzieci w świetlicy środowiskowej OIK

W środę, 6 grudnia, w wielu miejscach działo się sporo dobrych rzeczy… Niewątpliwie dla najmłodszych najważniejszym wydarzeniem tego dnia były odwiedziny Świętego Mikołaja. Tak też było w naszym ośrodku.

Do dzieci ze świetlicy środowiskowej OIK zawitał Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie, Rafał Piech, w towarzystwie Świętego Mikołaja, sprawiając tą niezwykłą wizytą ogromną radość, uśmiech i zadowolenie z przyjemnie spędzonego czasu. Oczywiście nie zabrakło również prezentów dla najmłodszych, którzy w ramach podziękowania przygotowali dla gości występ artystyczny.

To było bardzo miłe spotkanie i przyjemnie spędzone po południe o czym możecie Państwo przeczytać również na stronie internetowej Urzędu Miasta: https://siemianowice.pl/2023/12/mikolaj-w-oik-u/ 

                     

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny! 

Odwołane dyżury prawnika w OIK

Informujemy, iż

w pierwsze dwa poniedziałki grudnia,

tj. 4 oraz 11 grudnia br.,

konsultacje prawne

w Ośrodku Interwencji Kryzysowej

są odwołane.

 

Zapraszamy w pozostałych terminach.

Pomoc bezdomnym – bezpłatna infolinia

W związku z nastaniem trudniejszych warunków, niejednokrotnie zagrażających zdrowiu i życiu osób bezdomnych, ponownie został uruchomiony numer infolinii, gdzie będzie można uzyskać informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych.

Infolinia ta działa całodobowo i bezpłatnie a swoim zasięgiem obejmuje teren województwa śląskiego.

Osoby poszukujące informacji w podanym temacie mogą kontaktować się pod numerem telefonu 987. 

Nie bądźmy obojętni. Reagujmy gdy widzimy, że ktoś może potrzebować wsparcia i pomocy. 

Drugie spotkanie w ramach cyklu „Kobiecy i męski świat w harmonii” już dziś – zapraszamy!

Przypominamy, że już dziś, w godzinach 17:00-20:00, w SCK Willi Fitznera, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu Kobiecy i męski świat w harmonii” – wydarzenia realizowanego dzięki środkom zebranym podczas koncertu według pomysłu i w wykonaniu Piotra Kochanka „Muzyka jest kobietą”, który odbył się w marcu tego roku.

Tym razem przedmiotem naszych rozważań będzie tytułowy męski i kobiecy świat. Odniesiemy się między innymi do postrzegania kobiecych oraz męskich ról i wzorców. Przyjrzymy się jakie niesie to za sobą konsekwencje. Będziemy też poszukiwać harmonii z uwzględnieniem odmienności oraz z poszanowaniem indywidualności każdej ze stron, a tym samym dążyć do wzajemnego zrozumienia, akceptacji oraz równowagi w relacjach niezależnie od płci.

Kolejne spotkania, podczas których pochylimy się nad innymi istotnymi zagadnieniami związanymi z naszym codziennym funkcjonowaniem przewidziane są w terminach: 07.11. oraz 05.12. br.

Przypominamy, iż niniejszy cykl spotkań odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Rafała Piecha, a jego organizacja jest efektem współpracy Pełnomocnika ds. Organizacji Pozarządowych, Siemianowickiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich.

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Doznajesz przemocy domowej? Wciąż możesz dołączyć do prowadzonej w OIK grupy wsparcia

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich informuje, iż wciąż można dołączyć do bieżącej edycji Grupy Wsparcia Dla Osób Doznających Przemocy Domowej. Są to spotkania o charakterze wsparciowo-psychoedukacyjnym oraz rozwojowym, skierowane do osób dotkniętych problemem przemocy, w których rodzinie została wdrożona procedura Niebieskie Karty, jak również do osób zagrożonych tym zjawiskiem.

Zajęcia ukierunkowane są m. in. na takie cele jak psychoedukacja w obszarze przemocy domowej, poprawa kondycji psychicznej, wzmocnienie, wzrost samoświadomości, poczucia własnej wartości oraz sprawczości, rozwój w obszarze radzenia sobie z problemem poprzez wzmocnienie szeroko rozumianych kompetencji ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania oraz pozwalających na podejmowanie decyzji służących zarówno dobru jednostki, jak i rodziny, jak również nabycie gotowości do podejmowania konkretnych działań ukierunkowanych na wyjście z kręgu przemocy.

Spotkania w ramach bieżącej grupy wsparcia odbywają się w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Fitznerów 3 w Siemianowicach Śląskich w każdą środę, w godzinach 16:00-18:00, do 13 grudnia br. włącznie i są prowadzone przez psychologów OIK.

Osoby chcące skorzystać z tej formy pomocy zapraszamy do zgłoszenia się na spotkanie w podanym terminie. Udział w grupie wsparcia jest bezpłatny, nie jest wymagane żadne skierowanie.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z osobami prowadzącymi grupę wsparcia w OIK, którymi są: Joanna Maj oraz Agata Szczyrbowska-Duda. Kontakt możliwy pod numerem telefonu Ośrodka Interwencji Kryzysowej – 32 762 81 00 lub 514 730 969 bądź osobiście w siedzibie OIK.

Kontakt telefoniczny z OIK

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż tymczasowo kontakt telefoniczny z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej jest ograniczony do numeru telefonu komórkowego, tj. 514 730 969

We wszelkich sprawach prosimy dzwonić na ww. numer telefonu. 

Numer stacjonarny OIK jest chwilowo niedostępny. 

Przepraszamy za utrudnienia. 

 

Zaproszenie do udziału w Akademii Dobrego Rodzica

grafika pokazująca rodzinę – rodzice trzymający splecione ręce nad dziećmi – wizualizacja domu

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszego miasta na kolejną edycję warsztatów podnoszących kompetencje wychowawcze pod nazwą „Akademia Dobrego Rodzica”. Zajęcia rozpoczynają się 28 września br. i podobnie jak to miało miejsce dotychczas będą odbywać się w każdy kolejny czwartek w godzinach 16:00-18:00 w siedzibie OIK przy ulicy Fitznerów 3. Pełen cykl liczy 10 spotkań, podczas których omawiane są różne zagadnienia z obszaru związanego z procesem wychowawczym. Zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji w tym zakresie oraz poprawą relacji z dzieckiem. Udział w zajęciach jest bezpłatny i nie wymaga żadnego skierowania.

Więcej informacji pod numerem telefonu Ośrodka Interwencji Kryzysowej: 32 762 81 00 lub 514 730 969. Osoby do kontaktu: Aleksandra Szałapska oraz Kinga Górna.

Zaproszenie na spotkania w ramach cyklu „Kobiecy i męski świat w harmonii”

plakat – zaproszenie na cykl spotkań „Kobiecy i męski świat”

 

Z wielką przyjemnością pragniemy Państwa zaprosić na cykl spotkań zatytułowanych „Kobiecy i męski świat w harmonii”, które odbędą się w Siemianowickim Centrum Kultury Willi Fitznera.

Pierwsze z nich zaplanowane jest na 3 października br. w godzinach 17:00-20:00 i dotyczyć będzie jakże ważnej w naszym codziennym życiu sztuki porozumiewania się i efektywnej komunikacji, które pozwalają na wyrażanie siebie, swoich emocji i potrzeb w relacji z drugą osobą zgodnie z własną wrażliwością oraz z poszanowaniem drugiej strony.

W ramach spotkań przewidziane są wykłady, dyskusje a także część artystyczna oraz poczęstunek, które pozwolą omówić ważne kwestie w przyjemnej atmosferze.

Kolejne spotkania, podczas których pochylimy się nad innymi istotnymi zagadnieniami związanymi z naszym codziennym funkcjonowaniem przewidziane są w terminach: 24.10., 07.11. oraz 05.12. br., o czym będziemy Państwa na bieżąco informować.

Wydarzenia te są możliwe do realizacji dzięki środkom zebranym podczas koncertu według pomysłu i w wykonaniu Piotra Kochanka „Muzyka jest kobietą”, który odbył się w marcu tego roku.

Niniejszy cykl spotkań odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, Rafała Piecha, a jego organizacja jest efektem współpracy Pełnomocnika ds. Organizacji Pozarządowych, Siemianowickiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich.

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Rekrutacja trwa!

 

ŚWIETLICA

działająca przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej

ogłasza nabór uczestników na rok szkolny 2023/24!

 

Rekrutacja trwa!

 

Zajęcia będą odbywały się w środy i czwartki w godzinach popołudniowych.

 

Zapraszamy rodziców/opiekunów do zgłaszania dzieci chętnych do udziału w zajęciach.

 

Zgłoszenia należy dokonać osobiście w siedzibie Ośrodka, przy ul. Fitznerów 3 w Siemianowicach Śląskich do dnia 25.09.2023r.

 

Dokładne informacje pod nr tel.: 32 762 81 00, 531 730 969

 

       Serdecznie zapraszamy! 

 

Prezydent wraz z Mikołajem odwiedzili dzieci w świetlicy środowiskowej OIK

W środę, 6 grudnia, w wielu miejscach działo się sporo dobrych rzeczy… Niewątpliwie dla najmłodszych najważniejszym …

Odwołane dyżury prawnika w OIK

Informujemy, iż w pierwsze dwa poniedziałki grudnia, tj. 4 oraz 11 grudnia br., konsultacje prawne w Ośrodku Interwencji …

Pomoc bezdomnym – bezpłatna infolinia

W związku z nastaniem trudniejszych warunków, niejednokrotnie zagrażających zdrowiu i życiu osób bezdomnych, ponownie …