Aktualności

ZDROWIE PSYCHICZNE A KORONAWIRUS.

 

 

Szanowni Państwo, sytuacja w której obecnie wszyscy się znajdujemy jest szczególna, przestrzeganie ustalonych zasad w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa jest niezbędna
dla naszego bezpieczeństwa. Każdy z nas może czuć się przeciążony tą sytuacją, odczuwać lęk, niepokój, złość, smutek, poczucie bezradności czy dolegliwości ze strony ciała. W takiej sytuacji mamy prawo do sięgania po pomoc, w tym przypadku po pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną czy lekarską. Serdecznie zachęcamy do kontaktu ze specjalistami w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. W przypadku kiedy pomoc Państwu, przekroczy kompetencje naszych pracowników, chętnie podpowiemy gdzie takową Państwo otrzymają. Zachęcamy również do zastosowania 10 punktów, które pomogą w chronieniu swojego zdrowia psychicznego (do przeczytania poniżej).

 

 

  1. NIE POZWÓL, ABY NADMIAR INFORMACJI POGORSZYŁ TWÓJ NASTRÓJ.

Choć może się wydawać, że w obecnej sytuacji konieczne jest bycie na bieżąco, ciągłe narażenie na powtarzające się, niepokojące informacje może pogorszyć nasz stan psychiczny. W zupełności wystarczy, jeśli raz lub dwa razy dziennie sprawdzisz komunikaty pojawiające się na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego.

Rób przerwy od social mediów i serwisów informacyjnych – zwłaszcza jeśli czujesz, że narasta w Tobie niepokój i lęk.

Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy. Nie wierz i nie rozpowszechniaj tzw. fake newsów (nieprawdziwych informacji). Zanim prześlesz dalej otrzymaną w tzw. łańcuszku wiadomość, sprawdź czy zawarte w niej informacje są prawdziwe.

Dostosuj liczbę i rodzaj informacji o epidemii do Twojego samopoczucia i potrzeb. Niektóre informacje mogą poprawić Twój nastrój – spróbuj je odnaleźć i wykorzystać w budowie odporności psychicznej Twojej i osób w Twoim otoczeniu w tym trudnym dla wszystkim czasie.

  1. DBAJ O PODTRZYMYWANIE KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W BEZPIECZNY SPOSÓB.

Można to zrobić np.: przez telefon czy wideokonferencję. Podziel się z bliskimi tym, co cię cieszy i tym, co cię niepokoi i martwi. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami. Budowaniu więzi sprzyja regularny kontakt np. o stałej określonej porze.

  1. CODZIENNIE PRZEZ CO NAJMNIEJ 30 MINUT UPRAWIAJ BEZPIECZNĄ DLA CIEBIE I INNYCH AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.

Aktywność fizyczną dobierz tak, by nie narażać na zarażenie siebie i innych. Jeżeli jesteś w kwarantannie albo z innych powodów wychodzenie na zewnątrz jest niezalecane lub zabronione – ćwicz w domu. Możesz skorzystać z zestawów ćwiczeń dostępnych online, jak na przykład te przygotowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.  Jeżeli nie jesteś objęty kwarantanną, a oficjalne komunikaty nie odraczają wychodzenia na zewnątrz – wybierz się na spacer – sam lub z domownikami.

  1. DBAJ O SWOJE ZDROWIE FIZYCZNE – ODŻYWIAJ SIĘ PRAWIDŁOWO ZADBAJ O ODPOWIEDNIO DŁUGI SEN

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Przepisy na smaczne i zdrowie dania znajdziesz
w portalu diety.nfz.gov.pl.

  1. JEŚLI PRZEBYWASZ W DOMU, ZAPLANUJ JAK SPĘDZIĆ CZAS IZOLACJI.

Zaplanuj aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej minie. Może to być np.: czytanie, gotowanie, oglądanie filmów, wiosenne porządki. Możesz wykorzystać czas na odpoczynek lub na naukę i rozwój osobisty. Wiele firm i instytucji udostępnia obecnie ciekawe pomysły na spędzenie czasu w domu – może zainteresuje
Cię spacer po wirtualnym muzeum albo wciągnie audiobook.

  1. POSTARAJ SIĘ UTRZYMYWAĆ STAŁY PLAN DNIA.

Chociaż przebywanie w domu może być czasem odpoczynku od codzienności, unikaj długiego leżenia w łóżku i rozregulowania rytmów okołodobowych.

  1. DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO W SYTUACJI KIEDY MUSISZ WYJŚĆ Z DOMU.

Jeśli musisz wyjść z domu np. do pracy, skoncentruj się na działaniach, które możesz podjąć w celu ograniczenia ryzyka zakażenia (mycie rąk, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp
oraz niedotykanie innych ludzi).

  1. UNIKAJ RADZENIA SOBIE ZE STRESEM ZA POMOCĄ ALKOHOLU I INNYCH UŻYWEK.

W czasie wzmożonego napięcia psychicznego może się wydawać, że alkohol i inne używki przyniosą szybką ulgę. Unikaj takiego sposobu rozwiązywania problemów. Wpłynie to negatywnie
na Twój stan psychofizyczny. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, uzależnienie może pozostać z Tobą na długie lata. Zamiast tego postaraj się redukować napięcie w zdrowy sposób –
przez uprawiany w pojedynkę sport, bezpieczny kontakt z innymi ludźmi (telefon, internet) i inne aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.

  1. ZASTANÓW SIĘ, CZY KOMUŚ Z TWOICH BLISKICH LUB SĄSIADÓW NIE JEST POTRZEBNA POMOC.

Taka pomoc potrzebna jest zwłaszcza osobom starszym lub należącym do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby. Zadzwoń, zapytaj, czy nie jest potrzebna im dodatkowa pomoc np. przy zakupach. W internecie możesz znaleźć też przydatne informacje, które mogą zainspirować Cię do różnych rodzajów wolontariatu na odległość oraz aktywne włączanie się w różne ważne działania pomocowe np. tworzenie grup wsparcia.

  1. CHORZY I TE OSOBY, KTÓRE CZEKAJĄ NA WYNIKI BADAŃ, CZY ODBYWAJĄ KWARANTANNĘ WYMAGAJĄ SZCZEGÓLNEJ TROSKI I OPIEKI.

Nie stygmatyzuj chorych, nie obwiniaj ich o chorobę. Osoby, które zakończyły izolację i leczenie, nie zarażają wirusem i kontakt z nimi jest bezpieczny.

(źródło: www.gov.pl)

 

Kontakt:

WhatsApp, nr tel.: +48 574 376 568

Skype, login: siemianowiceoik@gmail.com

e-mail: psycholog@oik.siemianowice.pl

tel. stacjonarny: (32) 762 81 00 oraz (32) 762 81 44.

 

 

 

Kontakt z OIK możliwy również pod nowym numerem telefonu

Informujemy, iż od początku marca br. kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich możliwy …

Zmiany organizacyjne dotyczące grupy wsparcia da osób doznających przemocy domowej – od teraz grupa otwarta przez cały rok!

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska oraz chcąc jeszcze bardziej otoczyć specjalistyczną pomocą i wsparciem …

Dzień Walki z Depresją

Na 23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.  Przy tej okazji warto przypomnieć, że depresja to …