Aktualności

Informacja na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

UWAGA! 

 

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich została przeniesiona tymczasowo do:

MOSiR Pszczelnik (hostel / interwencja kryzysowa)

oraz do

SCK – Willi Fitznera (pomoc psychologiczna oraz administracja OIK).

Zmiany te wynikają z rozpoczęcia przygotowań do remontu obiektu, w którym dotychczas funkcjonował OIK. 

Telefon kontaktowy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

514 730 969 (hostel – całodobowo),

32 762 81 00 (administracja i pomoc psychologiczna). 

Logo OIK

Oficjalny komunikat Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie w tej sprawie:

OIK przygotowuje się do remontu

 

 

Świetlica online 2.0

Czas na nowe pomysły!

Lubicie łamigłówki?

Nawet jeśli nie zawsze udaje się rozwiązać zagadkę, warto pomyśleć! A może zaprosicie do zabawy brata, siostrę lub rodziców? Wspólnie będzie łatwiej i całkiem wesoło:) Powodzenia!

Łamigłówki

 

Niespodzianki bywają bardzo miłe, prawda?
Szczególnie jeśli to prezent lub miłe zdarzenie. Ale czasem zaskakuje nas sytuacja, w której jesteśmy zdezorientowani i nie bardzo wiemy co robić…
Zobaczcie podpowiedź, jak sobie wtedy radzić.

Co robić, gdy coś mnie zaskoczy?

 

Czy zdarzyło się Wam mieć mnóstwo rzeczy do zrobienia i zbyt mało czasu na to?

Zaczynacie się spieszyć, rozpoczynacie kilka zajęć równocześnie, bo przecież jutro sprawdzian i zaległe zadanie do zrobienia, a jeszcze chciałoby się pograć lub obejrzeć film…Tak bywa? Obowiązki trzeba zrealizować, ale trudno zrezygnować z przyjemnych zajęć?
Zobaczcie, jest na to sposób! Koncentracja!

Koncentracja

 

Lubimy ciekawe historie i opowieści.
A ta jest ogromnie ciekawa! W dodatku, możemy wziąć w niej udział. Niezwykłe, prawda? Posłuchajcie opowieści o przedziwnym królestwie, jego mieszkańcach i pomóżcie im w wielkim kłopocie!

Królestwo Elwiry Emocji

Ratujemy Królestwo Elwiry Emocji

 

I jeszcze porcja ciekawostek:
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć?
Przecież są takie, które na zimę odlatują, a potem wracają! Nie korzystają z nawigacji, mapy ani nie czytają drogowskazów, a jednak wracają bezbłędnie do celu.
Tutaj znajdziecie odpowiedź:

Skąd ptaki wiedza, dokąd mają lecieć?

Jeżeli obejrzeliście film, zróbcie ćwiczenie: stańcie przodem do okna lub drzwi i wymieńcie wszystkie przedmioty, które są po Waszej lewej stronie, a potem wszystkie przedmioty, które są po Waszej prawej stronie. Ćwiczenie może wydawać się proste, ale orientacja w przestrzeni jest bardzo ważna!

 

Codziennie wypowiadamy wiele słów. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy się porozumieć. Ale czy wiecie, co to dobra dykcja? To poprawny sposób mówienia, staranne wypowiadanie wyrazów. Mając dobrą dykcję wiemy, że zostaniemy prawidłowo zrozumiani. Mówienie płynne jest prawdziwą sztuką, wymaga treningu, gdyż niektóre słowa są naprawdę trudne. Poniżej znajdziecie wesołe teksty, które pomogą wam poćwiczyć poprawną wymowę i wprawią w dobry nastrój:)

Łamańce językowe

 

Czekajcie na kolejne wpisy! 

Świetlica online

Witamy w zdalnej świetlicy!

Jak wszyscy wiemy, wiele naszych codziennych aktywności ostatnio bardzo się zmieniło.

Całkiem spora ich część przeniosła się do sieci i to tam obecnie dużo czasu spędzamy pracując lub ucząc się. Świetlica także działa w oparciu o zajęcia on-line, aby uczestnicy mieli możliwość – w dostępnej na ten moment formie  – wspólnie spędzać wolny czas. Chcemy, aby poza zajęciami on-line, w których uczestnicy zajęć świetlicowych biorą udział, dostępna była także strona internetowa – pełna pomysłów, ciekawostek, zabaw i konkursów – pozwalających w twórczy i przyjemny sposób spędzać czas w domu. Niech umieszczone tu treści będą inspiracją do własnych pomysłów, rozwijania zainteresowań, dyskusji czy domowych zabaw.

 

Oto kilka ciekawostek, które proponujemy na początek!

 

Zaprzyjaźnijmy się z pingwinami w chorzowskim ZOO! Zobaczmy, co u nich słychać!

Tu mamy łącze do kamerki na żywo, pokazującej, co właśnie się dzieje u tej ciekawej, ruchliwej ekipy. Jeśli zdarzy się, że obraz nie jest dostępny – cierpliwości! Wkrótce z pewnością zostanie uruchomiony i będziecie mogli odwiedzić te ciekawe zwierzaki. Tym ciekawsze, ze choć to ptaki, to zamiast fruwać, świetnie pływają:-)

Pingwiny na żywo

Jeśli się Wam spodobały, możecie wykonać własnoręcznie swojego pingwina! Podpowiedzi, jak to zrobić, znajdziecie tutaj

 

Układanki, klocki i mozaiki to świetna zabawa. Także przy pomocy komputera można układać i budować przeróżne kształty.

Budowle z klocków

Mozaika geometryczna

 

A teraz z innej bajki…

Bajki są różne, występują w nich różne postaci: złe czarownice, odważni rycerze, smoki, piękne księżniczki i wiele innych stworów. Ta bajka będzie nieco inna. Bohaterem jest…wirus. Obejrzyjmy ją wspólnie…

Bajka o koronawirusie

 

Wiemy już, że zdrowie jest bardzo ważne. Ale czy zawsze pamiętamy, żeby o nie dbać? A może nieświadomie sobie czymś szkodzimy? No cóż, pora roku nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a to, że większość czasu spędzamy obecnie w domu, może powodować zniechęcenie. Spróbujmy wymyślić, co z tym zrobić. Oczywiście, nie wszystkie pomysły z filmów są do zrealizowania, ale jeśli znajdziecie w nich jeden lub dwa pomysły, które wydadzą się Wam w sam raz dla Was –  to krok w stronę świetnego samopoczucia i dobrej formy na wiosnę, która przecież przyjdzie 🙂

Coś dla zdrowia rano

I wieczorem.

Dowiedzieliśmy się, że przed snem warto pomyśleć o czymś pozytywnym i poświęcić chwilę na relaks. Obejrzyjmy film pokazujący jak wyglądają i zachowują się dzieci zwierząt. To powinno wprawić w dobry nastrój 🙂

Dzieci zwierząt

Rekrutacja trwa!

ŚWIETLICA                                                         

działająca przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej ogłasza nabór uczestników na rok szkolny 2023/24!

Rekrutacja trwa!

Zajęcia będą odbywały się w środy i czwartki w godzinach popołudniowych.

Zapraszamy rodziców/opiekunów do zgłaszania dzieci chętnych do udziału w zajęciach.

Zgłoszenia należy dokonać osobiście w siedzibie Ośrodka, przy ul. Fitznerów 3 w Siemianowicach Śląskich do dnia 25.09.2023r.,

Dokładne informacje pod nr telefonicznym: 32 762 81 00, 531 730 969

Serdecznie zapraszamy! 

Pomoc w trudnych sytuacjach życiowych

Stres? Przeciążenie? Obniżony nastrój? Kryzys w związku? Problemy rodzinne? Trudności wychowawcze? Strata? Nie radzenie sobie z emocjami?

Jeśli dotyczy Cię któryś z tych obszarów, chciałbyś poprawić swoje funkcjonowanie i lepiej radzić sobie z sytuacjami, które w jakiś sposób Cię obciążają to możesz w każdej chwili zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Przypominamy, że OIK oferuje specjalistyczną pomoc psychologiczną w formie konsultacji indywidualnych oraz zajęć grupowych a w szczególnych sytuacjach również tymczasowego schronienia w miejscu całodobowego pobytu osób i rodzin znajdujących się w stanie kryzysu. Każda z tych form pomocy udzielana jest mieszkańcom naszego miasta bezpłatnie.

Zapraszamy osoby zainteresowane do kontaktu z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej pod nr telefonu 32 7628100 lub 514 730 969 (całodobowo) lub osobiście w siedzibie OIK przy ulicy Fitznerów 3.

Wesprzyj, jeśli możesz… Potrzebna pomoc dla wieloletniego rzecznika miasta Siemianowice Śląskie, Piotra Kochanka

Piotr Kochanek – zdjęcie ze strony zbiórki na www.zrzutka.pl

Szanowni Państwo, 

poruszeni informacją o sytuacji zdrowotnej wieloletniego rzecznika miasta Siemianowice Śląskie chcielibyśmy prosić Państwa o pomoc i wsparcie. 

Piotr Kochanek, człowiek niezwykle pozytywny, charyzmatyczny, o wielkim sercu, stanął w obliczu sytuacji, w której z uwagi na swój stan zdrowia musi podjąć się drogiego leczenia. 

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że zdrowie to ogromna wartość w życiu. Są czasem sytuacje, że ma ono określoną, bardzo wysoką cenę… Tak jest właśnie w tym przypadku. 

Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy na miarę swoich możliwości. Każda, nawet najmniejsza wpłata i chęć wsparcia, jest cenna i ważna.

Zachęcamy do dołożenia swojej cegiełki…

Link do strony, na której prowadzona jest zbiórka pieniędzy na powyższy cel dostępny jest TUTAJ

Pamiętajmy – warto pomagać! 

Aktywny udział Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pikniku Zdrowia oraz Industriadzie

W Siemianowicach Śląskich realizowanych jest wiele inicjatyw skierowanych do mieszkańców naszego miasta, które dają również możliwość zaprezentowania swojej oferty przez różne instytucje i organizacje, pozwalając dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej chętnie włącza się w takie inicjatywy, realizując działania zgodne z danym projektem a także starając się przy okazji przedstawić osobom zainteresowanym czym zajmuje się OIK i na jaką pomoc można liczyć w naszej placówce. 

W ostatnim czasie psycholożki Ośrodka Interwencji Kryzysowej aktywnie uczestniczyły w dwóch ważnych wydarzeniach w naszym mieście – w Pikniku Zdrowia, który odbył się 4 czerwca br., oraz w Industriadzie w dniu 17 czerwca br.. 

W przypadku obu tych wyjątkowych imprez przedstawicielki OIK przygotowały dla mieszkańców Siemianowic Śląskich wiele atrakcji i ciekawych zadań, jak również odpowiadały na pytania i zachęcały do skorzystania z szerokiej oferty pomocowej OIK. 

Stanowisko OIK na Pikniku Zdrowia 2023   

Psycholog OIK na Pikniku Zdrowia 2023   

Psycholożki OIK na Pikniku Zdrowia 2023 z mieszkanką Siemianowic Śląskich   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanowisko OIK na Industriadzie 2023   

Psycholożki OIK z Panią Prezydent, Beatą Gałecką, oraz Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych, Elżbieta Nieszporek (fot. Szymon Duczek – UM Siemianowice Śląskie)   

Podziękowania dla OIK za udział w Industriadzie 2023   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udane sobotnie po południe z Festiwalem Dzieci i Młodzieży za nami…

Festiwal Dzieci i Młodzieży – występy dzieci na rynku miejskim – fot. Rafał Jakoktochce (UM)

W sobotę, 27 maja br., na rynku miejskim w Siemianowicach Śląskich odbył się Festiwal Dzieci i Młodzieży zorganizowany przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Wydarzenie to swoim patronatem objął Prezydent Miasta, Rafał Piech, a jego realizacja była możliwa również dzięki wsparciu Siemianowickiego Centrum Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siemianowicach Śląskich.

Imprezę przygotowały oraz poprowadziły pedagożki OIK, Joanna Bogacka oraz Aleksandra Krążek, które w Ośrodku mają pod swoimi skrzydłami świetlicę środowiskową dla dzieci.

Do współpracy zaproszono instytucje, które również zajmują się na co dzień szeroko rozumianym wsparciem i pomocą dla najmłodszych, tj. Zespół Placówek Wsparcia Dziennego dla Dzieci oraz Młodzieżowy Dom Kultury Jordan.

Pogoda jak i frekwencja dopisały a licznie zebrana na rynku miejskim publiczność mogła zgodnie z zapowiedzią obejrzeć wspaniałe występy artystyczne, taniec i śpiew młodych i żywiołowych artystów, którzy włożyli w nie całe swoje serca, wykazując się ogromnym zaangażowaniem oraz talentem.

Imprezę swoją obecnością i śpiewem uświetniła również Katarzyna Wantuła, która była gościem specjalnym Festiwalu.

Wszyscy, którzy przybyli na sobotnie wydarzenie mogli liczyć również na atrakcje towarzyszące, które z pewnością umiliły te słoneczne po południe. Były dmuchańce, wystawy prac plastycznych, stanowisko z popcornem i watą cukrową zorganizowane przez Fundację Piastun.

Obecne były również siemianowickie służby – Komenda Miejska Policji, Straż Miejska oraz Państwowa Straż Pożarna.

Swoją obecności zaszczycili nas tacy goście jak Prezydent Miasta – Rafał Piech, II Zastępca Prezydenta Miasta – Beata Gałecka, sekretarz miasta – Adam Skowronek, przewodniczący Rady Miasta – Adam Cebula oraz przedstawiciele służb i instytucji miejskich.

To był zdecydowanie udany dzień a wszystkim, którzy się do tego przyczynili serdecznie dziękujemy.

Festiwal Dzieci i Młodzieży – Prezydent Miasta, Rafał Piech, wita zebranych – fot. Rafał Jakoktochce (UM)   

Festiwal Dzieci i Młodzieży – pedagożki OIK witają zebranych – fot. Rafał Jakoktochce (UM)   

Festiwal Dzieci i Młodzieży – występy dzieci na rynku miejskim – fot. Rafał Jakoktochce (UM)   

Festiwal Dzieci i Młodzieży – występy dzieci na rynku miejskim – fot. Rafał Jakoktochce (UM)   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy również do lektury artykułu na temat Festiwalu oraz galerii zdjęć z tego wydarzenia, które są dostępne na miejskiej platformie internetowej https://siemianowice.pl/2023/05/festiwal-dzieci-i-mlodziezy-strzal-w-dziesiatke-siemianowickiego-osrodka-interwencji-kryzysowej/

Zdjęcia załączone do niniejszego artykułu pochodzą z ww. źródła a ich autorem jest Rafał Jakoktochce (UM Siemianowice Śląskie). Dziękujemy! 

 

Zaproszenie na Festiwal Dzieci i Młodzieży

Pragniemy zaprosić Państwa na Festiwal Dzieci i Młodzieży, który odbędzie się 27 maja br. w godzinach 15:00-17:00 na rynku miejskim w Siemianowicach Śląskich. 

 

Wydarzenie to jest organizowane przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury Jordan oraz Zespołem Placówek Wsparcia Dziennego dla Dzieci. 

 

Czekają na Państwa występy artystyczne oraz atrakcje towarzyszące, które na pewno umilą te sobotnie po południe. 

 

Liczymy na Państwa obecność!

 

Informacja o stypendium z Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES

Plakat Stowarzyszenia SPES promujący stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym

Za Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich przekazujemy Państwu informację dotyczącą programu stypendialnego dla rodzin, które opiekują się w domu dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym.
O stypendium z Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES mogą ubiegać się rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, które deklarują gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności.
W ramach wspomnianego programu stypendialnego rodziny mogą otrzymać pomoc finansową w formie comiesięcznego stypendium. Forma pomocy jest ustalana indywidualnie dla każdej z ubiegających się rodzin i przyznawana jest na okres jednego roku.
Osoby chcące skorzystać z proponowanego w Programu powinny złożyć drogą elektroniczną stosowny wniosek (nie wymaga on załączania żadnych dokumentów). Nabór trwa do 7 maja br.
Więcej informacji można uzyskać na stronie stowarzyszenia: https://www.spes.org.pl/co-robimy/program-pomocy-dzieciom oraz w załączonym dokumencie: stypendia_SPES_Informacja2023_04

Zapraszamy do skorzystania z oferty pomocowej w ramach projektu „Siemianowice przeciw przemocy”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich, we współpracy z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej oraz Komendą Miejską Policji w Siemianowicach Śląskich, podjął się realizacji projektu Siemianowice przeciw przemocy”, który finansowany jest ze środków pochodzących z funduszy norweskich i krajowych w ramach Programu „Sprawiedliwość”.

Jest to bardzo ciekawa inicjatywa gdyż działania zaplanowane w ramach tego projektu mają przyczynić się do zmiany funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy domowej, co z kolei w efekcie ma przełożyć się na zmniejszenie skali występowania tego zjawiska wśród lokalnej społeczności.

Osiągnięcie powyższych celów ma być możliwe dzięki pogłębionej współpracy przedstawicieli służb i instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy na terenie naszego miasta oraz ich działań ukierunkowanych na wykrycie zachowań dysfunkcyjnych na etapie wczesnej profilaktyki.

Aby zrealizować wspomniane cele w ramach ww. projektu w budynku przy ulicy Wróblewskiego 10 w Siemianowicach Śląskich w połowie maja br. planowane jest otwarcie Centrum dla Rodzin. Będzie to miejsce pełniące funkcję bazy koordynującej działania ukierunkowane na poprawę jakości relacji rodzinnych oraz działania w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki i przeciwdziałania przemocy domowej. Mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość zgłaszania się tam w sytuacjach kryzysowych i wymagających szybkiej interwencji a świadczona w ramach projektu pomoc w tym zakresie będzie bezpłatna i skierowana do rodzin z Siemianowic Śląskich – zarówno tych zagrożonych, jak i już dotkniętych przemocą a także do osób doświadczających trudności z radzeniem sobie z agresją.

Wszystkich chętnych i zainteresowanych skorzystaniem z powyższej oferty zachęcamy do zgłaszania się do Centrum dla Rodzin w godzinach od 9.00 do 15.00, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Szkolnej 17 (pokój numer 46) bądź telefonicznie do koordynatorów projektu – Pana Tomasza Sojki pod nr tel: 32 765 62 46 bądź do Pani Agnieszki Szymańskiej pod nr tel: 784 573 410.

Zapraszamy również do kontaktu z naszym Ośrodkiem, który wspiera działania MOPS w ramach powyższego projektu.

Rekrutacja trwa!

ŚWIETLICA                                                          działająca przy Ośrodku …

Pomoc w trudnych sytuacjach życiowych

Stres? Przeciążenie? Obniżony nastrój? Kryzys w związku? Problemy rodzinne? Trudności wychowawcze? Strata? Nie radzenie …

ODWOŁANIE KONSULTACJI PRAWNYCH

Informujemy, że w dniu 14 sierpnia 2023 r. konsultacje prawne są odwołane.