Aktualności

Informacja na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

UWAGA! 

 

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich została przeniesiona tymczasowo do:

MOSiR Pszczelnik (hostel / interwencja kryzysowa)

oraz do

SCK – Willi Fitznera (pomoc psychologiczna oraz administracja OIK).

Zmiany te wynikają z rozpoczęcia przygotowań do remontu obiektu, w którym dotychczas funkcjonował OIK. 

Telefon kontaktowy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

514 730 969 (hostel – całodobowo),

32 762 81 00 (administracja i pomoc psychologiczna). 

Logo OIK

Oficjalny komunikat Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie w tej sprawie:

OIK przygotowuje się do remontu

 

 

Świetlica online 2.0

Czas na nowe pomysły!

Lubicie łamigłówki?

Nawet jeśli nie zawsze udaje się rozwiązać zagadkę, warto pomyśleć! A może zaprosicie do zabawy brata, siostrę lub rodziców? Wspólnie będzie łatwiej i całkiem wesoło:) Powodzenia!

Łamigłówki

 

Niespodzianki bywają bardzo miłe, prawda?
Szczególnie jeśli to prezent lub miłe zdarzenie. Ale czasem zaskakuje nas sytuacja, w której jesteśmy zdezorientowani i nie bardzo wiemy co robić…
Zobaczcie podpowiedź, jak sobie wtedy radzić.

Co robić, gdy coś mnie zaskoczy?

 

Czy zdarzyło się Wam mieć mnóstwo rzeczy do zrobienia i zbyt mało czasu na to?

Zaczynacie się spieszyć, rozpoczynacie kilka zajęć równocześnie, bo przecież jutro sprawdzian i zaległe zadanie do zrobienia, a jeszcze chciałoby się pograć lub obejrzeć film…Tak bywa? Obowiązki trzeba zrealizować, ale trudno zrezygnować z przyjemnych zajęć?
Zobaczcie, jest na to sposób! Koncentracja!

Koncentracja

 

Lubimy ciekawe historie i opowieści.
A ta jest ogromnie ciekawa! W dodatku, możemy wziąć w niej udział. Niezwykłe, prawda? Posłuchajcie opowieści o przedziwnym królestwie, jego mieszkańcach i pomóżcie im w wielkim kłopocie!

Królestwo Elwiry Emocji

Ratujemy Królestwo Elwiry Emocji

 

I jeszcze porcja ciekawostek:
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć?
Przecież są takie, które na zimę odlatują, a potem wracają! Nie korzystają z nawigacji, mapy ani nie czytają drogowskazów, a jednak wracają bezbłędnie do celu.
Tutaj znajdziecie odpowiedź:

Skąd ptaki wiedza, dokąd mają lecieć?

Jeżeli obejrzeliście film, zróbcie ćwiczenie: stańcie przodem do okna lub drzwi i wymieńcie wszystkie przedmioty, które są po Waszej lewej stronie, a potem wszystkie przedmioty, które są po Waszej prawej stronie. Ćwiczenie może wydawać się proste, ale orientacja w przestrzeni jest bardzo ważna!

 

Codziennie wypowiadamy wiele słów. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy się porozumieć. Ale czy wiecie, co to dobra dykcja? To poprawny sposób mówienia, staranne wypowiadanie wyrazów. Mając dobrą dykcję wiemy, że zostaniemy prawidłowo zrozumiani. Mówienie płynne jest prawdziwą sztuką, wymaga treningu, gdyż niektóre słowa są naprawdę trudne. Poniżej znajdziecie wesołe teksty, które pomogą wam poćwiczyć poprawną wymowę i wprawią w dobry nastrój:)

Łamańce językowe

 

Czekajcie na kolejne wpisy! 

Świetlica online

Witamy w zdalnej świetlicy!

Jak wszyscy wiemy, wiele naszych codziennych aktywności ostatnio bardzo się zmieniło.

Całkiem spora ich część przeniosła się do sieci i to tam obecnie dużo czasu spędzamy pracując lub ucząc się. Świetlica także działa w oparciu o zajęcia on-line, aby uczestnicy mieli możliwość – w dostępnej na ten moment formie  – wspólnie spędzać wolny czas. Chcemy, aby poza zajęciami on-line, w których uczestnicy zajęć świetlicowych biorą udział, dostępna była także strona internetowa – pełna pomysłów, ciekawostek, zabaw i konkursów – pozwalających w twórczy i przyjemny sposób spędzać czas w domu. Niech umieszczone tu treści będą inspiracją do własnych pomysłów, rozwijania zainteresowań, dyskusji czy domowych zabaw.

 

Oto kilka ciekawostek, które proponujemy na początek!

 

Zaprzyjaźnijmy się z pingwinami w chorzowskim ZOO! Zobaczmy, co u nich słychać!

Tu mamy łącze do kamerki na żywo, pokazującej, co właśnie się dzieje u tej ciekawej, ruchliwej ekipy. Jeśli zdarzy się, że obraz nie jest dostępny – cierpliwości! Wkrótce z pewnością zostanie uruchomiony i będziecie mogli odwiedzić te ciekawe zwierzaki. Tym ciekawsze, ze choć to ptaki, to zamiast fruwać, świetnie pływają:-)

Pingwiny na żywo

Jeśli się Wam spodobały, możecie wykonać własnoręcznie swojego pingwina! Podpowiedzi, jak to zrobić, znajdziecie tutaj

 

Układanki, klocki i mozaiki to świetna zabawa. Także przy pomocy komputera można układać i budować przeróżne kształty.

Budowle z klocków

Mozaika geometryczna

 

A teraz z innej bajki…

Bajki są różne, występują w nich różne postaci: złe czarownice, odważni rycerze, smoki, piękne księżniczki i wiele innych stworów. Ta bajka będzie nieco inna. Bohaterem jest…wirus. Obejrzyjmy ją wspólnie…

Bajka o koronawirusie

 

Wiemy już, że zdrowie jest bardzo ważne. Ale czy zawsze pamiętamy, żeby o nie dbać? A może nieświadomie sobie czymś szkodzimy? No cóż, pora roku nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a to, że większość czasu spędzamy obecnie w domu, może powodować zniechęcenie. Spróbujmy wymyślić, co z tym zrobić. Oczywiście, nie wszystkie pomysły z filmów są do zrealizowania, ale jeśli znajdziecie w nich jeden lub dwa pomysły, które wydadzą się Wam w sam raz dla Was –  to krok w stronę świetnego samopoczucia i dobrej formy na wiosnę, która przecież przyjdzie 🙂

Coś dla zdrowia rano

I wieczorem.

Dowiedzieliśmy się, że przed snem warto pomyśleć o czymś pozytywnym i poświęcić chwilę na relaks. Obejrzyjmy film pokazujący jak wyglądają i zachowują się dzieci zwierząt. To powinno wprawić w dobry nastrój 🙂

Dzieci zwierząt

OIK na Industriadzie 2024 w naszym mieście

W minioną sobotę, tj. 1 czerwca br., Ośrodek Interwencji Kryzysowej miał zaszczyt uczestniczyć w dużym wydarzeniu jakim była Industriada 2024. W ramach tego przedsięwzięcia w Parku Tradycji odbyły się warsztaty kreatywne, w których OIK brał aktywny udział.

Pracownik Ośrodka wraz z osobami wspierającymi, w tym dziećmi uczęszczającymi do ośrodkowej świetlicy, prowadził zajęcia z rękodzieła z użyciem włóczki, był też kącik szachowy i możliwość zagrania, jak również szansa na rozmowę na temat działalności OIK i naszej oferty pomocowej. 

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość aktywnego udziału w tym niezwykle ciekawym wydarzeniu. 

Oferta pracy – poszukujemy osoby do naszego zespołu

ogłoszenie - oferta pracyOśrodek Interwencji Kryzysowej poszukuje kandydatów na stanowisko: pracownik miejsca całodobowego pobytu – interwent kryzysowy

Szczegóły oferty dostępne są poniżej. 

oferta pracy w OIK jako pracownik miejsca całodobowego pobytu, interwent kryzysowy

Zapraszamy  wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z ofertą i aplikowania. 

Termin składania dokumentów – do 14 czerwca 2024 roku. 

Dołącz do naszego zespołu! 

Biała Sobota w ramach Dnia Pacjentów Szpitali Powiatowych

W imieniu Szpitala Miejskiego oraz Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich zapraszamy Państwa na Białą Sobotę – inicjatywę realizowaną w ramach Dnia Pacjentów Szpitali Powiatowych.

Wydarzenie to odbędzie się 18 maja br. na terenie Szpitala Miejskiego w Siemianowicach śląskich przy ul. 1 Maja 9.

W ramach niniejszej inicjatywy przewidziano m.in. możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, konsultacji i porad medycznych, które będą dostępne w godzinach 10:00-14:00.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty w ramach Białej Soboty dostępne są na załączonym plakacie. 

Zachęcamy do zapoznania się i udziału. 

 

 

Kontakt z OIK możliwy również pod nowym numerem telefonu

Informujemy, iż od początku marca br. kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich możliwy jest nie tylko za pośrednictwem dotychczas dostępnego numeru stacjonarnego

32 762 81 00

ale również pod nowym numerem telefonu komórkowego

570 809 521 . 

Oczywiście oba numery telefonów dostępne są całodobowo. 

Zmiany organizacyjne dotyczące grupy wsparcia da osób doznających przemocy domowej – od teraz grupa otwarta przez cały rok!

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska oraz chcąc jeszcze bardziej otoczyć specjalistyczną pomocą i wsparciem osoby doznające przemocy domowej Ośrodek Interwencji Kryzysowej rozszerza ramy czasowe grupy wsparcia dla osób dotkniętych tym problemem.

Do tej pory zajęcia te realizowane były w dwóch cyklach rocznie. Od teraz grupa wsparcia będzie miała charakter ciągły, otwarty, co oznacza, że będzie można dołączyć do niej na każdym etapie i nie będzie określonej, zamkniętej liczby spotkań.

Bez zmian pozostają natomiast terminy i godziny spotkań – zajęcia w dalszym ciągu będą odbywały się w środy, w godzinach 16:00-18:00, w siedzibie OIK.

Przed zgłoszeniem się prosimy o kontakt (nr tel 32 762 81 00) celem umówienia spotkania indywidualnego poprzedzającego włączenie do grupy.

O ewentualnych przerwach w prowadzeniu zajęć, wynikających np. z okresów świątecznych czy innych okoliczności, będziemy Państwa na bieżąco informować na stronie internetowej OIK – http://oik.siemianowice.pl/

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Siemianowic Śląskich zainteresowanych udziałem w zajęciach oraz uzyskaniem specjalistycznej pomocy w sytuacji doznawania przemocy domowej.

Dzień Walki z Depresją

Na 23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Przy tej okazji warto przypomnieć, że depresja to poważny problem. Nie jest „kaprysem”, „sposobem na zwrócenie na siebie uwagi” czy „wymyślaniem problemów”. Jest chorobą, która może dotykać różnych obszarów a nieleczona może zagrażać życiu. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna dotycząca tego zjawiska, reagowanie i specjalistyczna pomoc. 

Doświadczasz trudności, które negatywnie wpływają na Twoją kondycję psychiczną, obniżając nastrój? Potrzebujesz pomocy? W Twoim najbliższym otoczeniu jest ktoś kto potrzebuje wsparcia? 

Jeśli jesteś mieszkańcem Siemianowic Śląskich możesz skorzystać z konsultacji z psychologiem OIK – zapraszamy do kontaktu. 

Ponadto każdy może również skorzystać ze specjalistycznej pomocy dzwoniąc pod jeden z poniższych numerów telefonów: 

800 70 22 22 – całodobowa, bezpłatna linia wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym 

116 123 – bezpłatna Ogólnopolska Terapia Telefoniczna dla dorosłych Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny (czynny cały tydzień w godzinach 14:00-22:00) 

116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny cały tydzień w godzinach 12:00-02:00) 

22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych (czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17:00-20:00) 

800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich ( czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00) 

800 120 002 – bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy domowej, „Niebieska Linia” (czynny całodobowo)

800 12 12 12 – bezpłatny Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (czynny całodobowo) 

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania – Uzależnienia (czynny cały tydzień w godzinach 16:00-21:00 – koszt jak za połączenia lokalne)

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

22 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, który obchodzony jest w Polsce już od 21 lat. W ramach jego obchodów Ministerstwo Sprawiedliwości corocznie koordynuje inicjatywą pn. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku przypada on na okres od 19 do 23 lutego

Jak podaje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości na stronie gov.pl „w akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.

Instytucje, które dołączą do obchodów, organizują punkty informacyjne, a na swoich stronach internetowych umieszczą informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania.

Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Jest to wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.

Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail:  info@numersos.pl .” 

 

OIK na Industriadzie 2024 w naszym mieście

W minioną sobotę, tj. 1 czerwca br., Ośrodek Interwencji Kryzysowej miał zaszczyt uczestniczyć w dużym wydarzeniu jakim …

Oferta pracy – poszukujemy osoby do naszego zespołu

Ośrodek Interwencji Kryzysowej poszukuje kandydatów na stanowisko: pracownik miejsca całodobowego pobytu – interwent …

Rekrutacja trwa – zapraszamy do aplikowania

Przypominamy, iż w Ośrodku Interwencji Kryzysowej trwa rekrutacja na stanowisko: pracownik miejsca całodobowego pobytu …