Aktualności

Informacja na temat bieżącego funkcjonowania Ośrodka Interwencji Kryzysowej

UWAGA! 

 

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż od dnia 21.11.2022 roku działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich została przeniesiona tymczasowo do:

MOSiR Pszczelnik (hostel / interwencja kryzysowa)

oraz do

SCK – Willi Fitznera (pomoc psychologiczna oraz administracja OIK).

Zmiany te wynikają z rozpoczęcia przygotowań do remontu obiektu, w którym dotychczas funkcjonował OIK. 

Telefon kontaktowy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej:

514 730 969 (hostel – całodobowo),

32 762 81 00 (administracja i pomoc psychologiczna). 

Logo OIK

Oficjalny komunikat Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie w tej sprawie:

OIK przygotowuje się do remontu

 

 

Świetlica online 2.0

Czas na nowe pomysły!

Lubicie łamigłówki?

Nawet jeśli nie zawsze udaje się rozwiązać zagadkę, warto pomyśleć! A może zaprosicie do zabawy brata, siostrę lub rodziców? Wspólnie będzie łatwiej i całkiem wesoło:) Powodzenia!

Łamigłówki

 

Niespodzianki bywają bardzo miłe, prawda?
Szczególnie jeśli to prezent lub miłe zdarzenie. Ale czasem zaskakuje nas sytuacja, w której jesteśmy zdezorientowani i nie bardzo wiemy co robić…
Zobaczcie podpowiedź, jak sobie wtedy radzić.

Co robić, gdy coś mnie zaskoczy?

 

Czy zdarzyło się Wam mieć mnóstwo rzeczy do zrobienia i zbyt mało czasu na to?

Zaczynacie się spieszyć, rozpoczynacie kilka zajęć równocześnie, bo przecież jutro sprawdzian i zaległe zadanie do zrobienia, a jeszcze chciałoby się pograć lub obejrzeć film…Tak bywa? Obowiązki trzeba zrealizować, ale trudno zrezygnować z przyjemnych zajęć?
Zobaczcie, jest na to sposób! Koncentracja!

Koncentracja

 

Lubimy ciekawe historie i opowieści.
A ta jest ogromnie ciekawa! W dodatku, możemy wziąć w niej udział. Niezwykłe, prawda? Posłuchajcie opowieści o przedziwnym królestwie, jego mieszkańcach i pomóżcie im w wielkim kłopocie!

Królestwo Elwiry Emocji

Ratujemy Królestwo Elwiry Emocji

 

I jeszcze porcja ciekawostek:
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ptaki wiedzą dokąd mają lecieć?
Przecież są takie, które na zimę odlatują, a potem wracają! Nie korzystają z nawigacji, mapy ani nie czytają drogowskazów, a jednak wracają bezbłędnie do celu.
Tutaj znajdziecie odpowiedź:

Skąd ptaki wiedza, dokąd mają lecieć?

Jeżeli obejrzeliście film, zróbcie ćwiczenie: stańcie przodem do okna lub drzwi i wymieńcie wszystkie przedmioty, które są po Waszej lewej stronie, a potem wszystkie przedmioty, które są po Waszej prawej stronie. Ćwiczenie może wydawać się proste, ale orientacja w przestrzeni jest bardzo ważna!

 

Codziennie wypowiadamy wiele słów. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy się porozumieć. Ale czy wiecie, co to dobra dykcja? To poprawny sposób mówienia, staranne wypowiadanie wyrazów. Mając dobrą dykcję wiemy, że zostaniemy prawidłowo zrozumiani. Mówienie płynne jest prawdziwą sztuką, wymaga treningu, gdyż niektóre słowa są naprawdę trudne. Poniżej znajdziecie wesołe teksty, które pomogą wam poćwiczyć poprawną wymowę i wprawią w dobry nastrój:)

Łamańce językowe

 

Czekajcie na kolejne wpisy! 

Świetlica online

Witamy w zdalnej świetlicy!

Jak wszyscy wiemy, wiele naszych codziennych aktywności ostatnio bardzo się zmieniło.

Całkiem spora ich część przeniosła się do sieci i to tam obecnie dużo czasu spędzamy pracując lub ucząc się. Świetlica także działa w oparciu o zajęcia on-line, aby uczestnicy mieli możliwość – w dostępnej na ten moment formie  – wspólnie spędzać wolny czas. Chcemy, aby poza zajęciami on-line, w których uczestnicy zajęć świetlicowych biorą udział, dostępna była także strona internetowa – pełna pomysłów, ciekawostek, zabaw i konkursów – pozwalających w twórczy i przyjemny sposób spędzać czas w domu. Niech umieszczone tu treści będą inspiracją do własnych pomysłów, rozwijania zainteresowań, dyskusji czy domowych zabaw.

 

Oto kilka ciekawostek, które proponujemy na początek!

 

Zaprzyjaźnijmy się z pingwinami w chorzowskim ZOO! Zobaczmy, co u nich słychać!

Tu mamy łącze do kamerki na żywo, pokazującej, co właśnie się dzieje u tej ciekawej, ruchliwej ekipy. Jeśli zdarzy się, że obraz nie jest dostępny – cierpliwości! Wkrótce z pewnością zostanie uruchomiony i będziecie mogli odwiedzić te ciekawe zwierzaki. Tym ciekawsze, ze choć to ptaki, to zamiast fruwać, świetnie pływają:-)

Pingwiny na żywo

Jeśli się Wam spodobały, możecie wykonać własnoręcznie swojego pingwina! Podpowiedzi, jak to zrobić, znajdziecie tutaj

 

Układanki, klocki i mozaiki to świetna zabawa. Także przy pomocy komputera można układać i budować przeróżne kształty.

Budowle z klocków

Mozaika geometryczna

 

A teraz z innej bajki…

Bajki są różne, występują w nich różne postaci: złe czarownice, odważni rycerze, smoki, piękne księżniczki i wiele innych stworów. Ta bajka będzie nieco inna. Bohaterem jest…wirus. Obejrzyjmy ją wspólnie…

Bajka o koronawirusie

 

Wiemy już, że zdrowie jest bardzo ważne. Ale czy zawsze pamiętamy, żeby o nie dbać? A może nieświadomie sobie czymś szkodzimy? No cóż, pora roku nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a to, że większość czasu spędzamy obecnie w domu, może powodować zniechęcenie. Spróbujmy wymyślić, co z tym zrobić. Oczywiście, nie wszystkie pomysły z filmów są do zrealizowania, ale jeśli znajdziecie w nich jeden lub dwa pomysły, które wydadzą się Wam w sam raz dla Was –  to krok w stronę świetnego samopoczucia i dobrej formy na wiosnę, która przecież przyjdzie 🙂

Coś dla zdrowia rano

I wieczorem.

Dowiedzieliśmy się, że przed snem warto pomyśleć o czymś pozytywnym i poświęcić chwilę na relaks. Obejrzyjmy film pokazujący jak wyglądają i zachowują się dzieci zwierząt. To powinno wprawić w dobry nastrój 🙂

Dzieci zwierząt

Zaproszenie na debatę dotyczącą problematyki przemocy domowej

Zapraszamy Państwa do udziału w debacie „Stop przemocy”, która odbędzie się w dniu 28 listopada br. w godzinach 17:00-19:00

Podczas spotkania przedstawiciele służb i instytucji pomocowych działających na terenie naszego miasta poruszą tą jakże ważną problematykę z perspektywy swojej pracy w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie. 

Szczegółowy program debaty dostępny na załączonym plakacie. 

Debata STOP PRZEMOCY – program 

 

Zapraszamy do udziału w projekcie „Rozwój Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich”

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich zaprasza do udziału w projekcie „Rozwój Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich”, w ramach którego realizowane będą między innymi spotkania z rodzinami a także szkoła rodzica w formie zajęć grupowych prowadzonych odpowiednio przez pedagoga i psychologów OIK. 

Rekrutacja trwa od 30 października 2024 roku. 

Szczegóły dotyczące projektu oraz proponowanych zajęć zawarte są w załączonych ulotkach – zachęcamy do zapoznania się. 

ULOTKA spotkania z rodzinami projekt 

ULOTKA szkoła rodzica projekt 

 

 

Projekt „Rozwój Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich”

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich rozpoczął realizację projektu „Rozwój Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego, Priorytet FESL.07 Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działanie FESL.07.07 -Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej. Głównym celem projektu jest wzrost dostępu do usług realizowanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich oraz rozwinięcie usług w zakresie przeciwdziałania przemocy dla 150 mieszkańców Siemianowic Śląskich poprzez realizację kompleksowego wsparcia na rzecz osób w sytuacjach kryzysowych w okresie od 01.09.2024 r. – 30.06.2029 r. W ramach projektu realizowane będą następujące działania:

  1. Wsparcie indywidualne dla rodzin w sytuacjach kryzysowych:

  1. Indywidualne poradnictwo psychologiczne

  2. Indywidualne spotkania z osobami wskazanymi w ramach Procedury Niebieskiej Karty jako osoby stosujące przemoc domową

  3. Terapia indywidualna

  1. Wsparcie grupowe dla rodzin w sytuacjach kryzysowych:

  1. Grupy wsparcia dla osób doznających przemocy

  2. Spotkania z rodzinami

  3. Szkoła Rodzica

  4. Warsztaty z komunikacji interpersonalnej

Ponadto w ramach projektu utworzonych zostanie 8 miejsc interwencyjnego schronienia, ogród, pokój relaksacyjny, a także zakupione zostaną paczki interwenta.

W ramach projektu planuje się osiągnięcie następujących wskaźników:

liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej –  150;

całkowita liczba osób objętych wsparciem – 157;

liczba dzieci objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej – 25.

Wnioskowane dofinansowanie: 1 145 574.60 zł.

|Łączna wartość projektu: 1 205 868.00 zł.

Dzień Zdrowia Psychicznego

Jeśli ludzkie ciało jest maszyną, to psychika jest jego oprogramowaniem.

W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który po raz pierwszy został ustanowiony przez Światową Federacją Zdrowia Psychicznego w 1922 roku, szczególnie zadbajmy o najnowszą „aktualizacje” w naszym umyśle. Na przykład zatrzymując się na chwile w pędzie spraw dnia codziennego i pozwalając sobie na chwilę resetu.

Tegorocznym tematem przewodnim jest „Priorytetyzacja zdrowia psychicznego w miejscu pracy”. Jako Ośrodek Interwencji Kryzysowej szczególnie zachęcamy do rozważenia jak aktualne miejsce pracy i to co robimy wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz do zastanowienia się nad dostępnymi dla nas formami jego wsparcia.

Przy okazji rozważań nad zdrowiem psychicznym zachęcamy wszystkich tych, którzy potrzebują odzyskać równowagę psychiczną do kontaktu z pracownikami OIK w celu uzyskania pomocy psychologicznej. Poza możliwością odbycia indywidualnych konsultacji i skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa w OIK nasz Ośrodek oferuje również grupowe formy pomocy – cyklicznie odbywają się zajęcia w ramach  „Akademii Dobrego Rodzica” podnoszące kompetencje wychowawcze uczestników. Z kolei regularnie co środę o godzinie 16:00 odbywa się grupa wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.

Zachęcamy do zadbania o swój dobrostan psychiczny i kontaktu z OIK w razie potrzeby uzyskania wsparcia psychologicznego.

Autor: Jonasz Chudzik

Rekrutacja trwa!

działająca przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej

ogłasza nabór uczestników na rok szkolny 2024/25!

Rekrutacja trwa!
Zajęcia będą odbywały się we wtorki, środy i czwartki w godzinach popołudniowych.

         Zapraszamy rodziców/opiekunów do zgłaszania dzieci chętnych do udziału w zajęciach.

                Zgłoszenia należy dokonać osobiście w siedzibie Ośrodka, przy ul. Fitznerów 3 w Siemianowicach Śląskich do dnia 24.09.2024r.

Zajęcia rozpoczną się od 24.09.2024r.

Dokładne informacje pod nr tel.: 32 762 81 00, 570 809 521

Serdecznie zapraszamy!

Odszedł Piotr Madeja

Piotr Madeja – fot. UM Siemianowice Śląskie

Za Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie przekazujemy Państwu smutną informację…

„Z ogromnym żalem zawiadamiamy o śmierci Piotra Madei, pierwszego w samorządowej historii miasta, prezydenta Siemianowic Śląskich, a w późniejszym okresie sekretarza miasta.

Pan Piotr urodził się 9 czerwca 1946 roku w Bytomiu. Jako z wykształcenia inżynier elektryk pracował kolejno w ZPBE „Energopomiar” w Gliwicach(1965–1967), Zakładach Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych PW tamże (1967–1974) i firmie „KOMAG” (1974–1980) oraz Głównym Biurze Studiów i Projektów Górniczych w Katowicach(1980–1990). W kadencji 1990–1994 zajmował stanowisko prezydenta Siemianowic Śląskich. Następnie od 1995 do 1999 zatrudniony w Elektrowni Chorzów. Od 1999 powrócił do pracy w siemianowickim Urzędzie Miasta. Przez kilka lat (do 2015) zajmował stanowisko sekretarza miasta.

Był nie tylko zaangażowanym w sprawy Siemianowic Śląskich samorządowcem, ale także niezwykle barwną, pełną humoru postacią, udzielającą się m.in. w urzędniczym zespole SZPAS, z którym promował nasze miasto w Brukseli. Znał mnóstwo historyjek z dziejów Siemianowic i barwnie je opowiadał. Był prawdziwą kopalnią wiedzy o naszym mieście, które całym sercem pokochał.

My, którzy mieliśmy z Nim przyjemność pracować, zapamiętamy Go, jako życzliwego, niezwykle ciepłego człowieka, który zawsze potrafił dodać otuchy dobrym słowem i uśmiechem.” 

Źródło: https://siemianowice.pl/2024/08/odszedl-piotr-madeja/

Odszedł Lech Cierpioł

Dzisiaj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – odszedł dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, wykładowca Lech Cierpioł.

Przy sterach siemianowickiej placówki stanął w 2000 r. i trzymał je do teraz. Odznaczał się nie tylko ogromnym profesjonalizmem, co niewątpliwie miało wpływ na wysoką pozycję naszego Zakładu w kraju, ale był także postacią o wyjątkowej charyzmie. Był człowiekiem, który z jednej strony pozostając wysokiej klasy specjalistą, dźwigał bagaż zarządzania Zakładem, co czynił sprawnie, konsekwentnie budując wizję tej placówki – z drugiej był wielkim przyjacielem pacjentów. On zawsze, w każdej sytuacji po prostu z nimi był. On nie potępiał, tylko rozumiał i pomagał. On przypominał im, kim tak naprawdę , w środku są – wrażliwymi, pięknymi ludźmi i tą wiarą dawał im siłę do walki z uzależnieniami.

Swoim nagłym odejściem uczynił ogromną pustkę w kierowanej placówce, w środowisku korzystających z prowadzonych tu terapii osób oraz w polskiej psychiatrii.

O terminie pogrzebu zawiadomimy niezwłocznie po uzyskaniu informacji na ten temat.

Rodzinie oraz wszystkim, których ta śmierć dotknęła w sposób szczególny składamy wyrazy współczucia.

Źródło: https://siemianowice.pl/2024/08/odszedl-lech-cierpiol/

BEZPŁATNE ZAJĘCIA AKADEMII DOBREGO RODZICA

Ośrodek Interwencji Kryzysowej informuje, że już we wrześniu rozpocznie się kolejna edycja Akademii Dobrego Rodzica. 

Są to specjalistyczne zajęcia skierowane do osób chcących poszerzyć swoje kompetencje wychowawcze, a także do osób borykających się z problemami wychowawczymi. 

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i nie wymaga żadnego skierowania.

Cykl składa się z 10 spotkań odbywających się w siedzibie Ośrodka przy ulicy Fitznerów 3.

Zajęcia Akademii Dobrego Rodzica będą odbywać się w każdy czwartek w godzinach od 17:00 do 19:00 począwszy od dnia 05.09.2024 r. 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej pod numerem telefonu: 32 762 81 00 lub do osobistego stawienia się w siedzibie OIK.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta chcących pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. 

Zaproszenie na debatę dotyczącą problematyki przemocy domowej

Zapraszamy Państwa do udziału w debacie „Stop przemocy”, która odbędzie się w dniu 28 listopada br. w godzinach …

Zapraszamy do udziału w projekcie „Rozwój Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich”

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich zaprasza do udziału w projekcie „Rozwój Ośrodka Interwencji …

Odwołany dyżur prawnika w dniu 21 października br.

Informujemy, iż w dniu 21 października br. konsultacje prawne w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Siemianowicach Śląskich …