Czas na podsumowania
5 czerwca w Ośrodku Interwencji Kryzysowej zebrali się szefowie służb i instytucji miejskich, których obszar działania zawiera pomoc osobom doświadczającym różnego rodzaju kryzysów. Istotą spotkania było omówienie wniosków wynikających z zakończonych w ubiegłym tygodniu warsztatów, które miały na celu udoskonalenie współpracy pomiędzy pracownikami poszczególnych jednostek. Osoby zarządzające instytucjami przeanalizowały kwestie takie jak np. usprawnienie przepływu informacji pomiędzy pracownikami, zmniejszenie biurokracji, uproszczenie procedur, rozwiązywanie sytuacji cechujących się konfliktem interesów, inwestowanie w kadry. Do natychmiastowych efektów warsztatów zaliczyć można m. in. dojaśnienie procedur i ograniczeń z nich wynikających, ustalenie wzajemnych oczekiwań, a także przełamanie barier we współpracy, co w przyszłości pozwoli działać sprawniej i bardziej efektywnie.
W czasie trwania warsztatów wspólnie pracowano na konkretnych przypadkach, zdarzeniach np.:
-
Przez miasto przeszła trąba powietrzna, wiele dachów zostało pozrywanych i prawdopodobnie są osoby ranne.
-
Na przystanku autobusowym przechodnie zauważają kobietę, która straciła przytomność, a na twarzy ma rany niewiadomego pochodzenia i podbite oko.
-
Na balkonie jednego z wieżowców stoi mężczyzna i krzyczy, że żonę już unieszkodliwił i będzie się dalej bronił za wszelką cenę przed złymi siłami, które chcą mi zrobić krzywdę. Z mieszkania dochodzi płacz dzieci.
-
W środku nocy wybucha pożar wieżowca na jednych z siemianowickich osiedli. Część mieszkańców ma trudności z wydostaniem się z budynku, prawdopodobnie są ofiary śmiertelne.
-
W jednym z siemianowickich gimnazjów doszło do zbiorowej próby samobójczej, dziesięcioro nastolatków połknęło dużą ilość środków farmakologicznych niewiadomego pochodzenia. Dwoje dzieci zmarło, pozostałe są w ciężkim stanie.
-
W jednej z siemianowickich kamienic, w mieszkaniu zajmowanym przez rodzinę objętą wieloletnim nadzorem kuratora, dochodzi do tragicznego zdarzenia. Żona w trakcie awantury ugodziła męża nożem. Z relacji sąsiadów wynika, że dwie nastoletnie córki wybiegły przerażone z mieszkania już na początku awantury i nie wiadomo, gdzie w tej chwili są.
-
W sklepie złapany na kradzieży zostaje mężczyzna w podeszłym wieku, nie pamięta jak się nazywa i gdzie mieszka, a także deklaruje, że nic nie jadł od tygodnia. Mężczyzna jest trzeźwy, ponadto czysto i schludnie ubrany. Wygląda na zagubionego.
Podsumowując warsztaty trwające od 9 kwietnia do 29 maja 2013 roku miały na celu udoskonalenie współpracy między instytucjami w obrębie interwencji kryzysowej poprzez:
-
ustalenie wzajemnych oczekiwań
-
określenie kompetencji poszczególnych służb
-
sformułowanie zasad współpracy
-
bliższe poznanie pracowników
-
zmniejszenie anonimowości
-
promowanie idei interdyscyplinarności również poza miastem, dawanie dobrego przykładu innym miastom
W sumie w warsztatach wzięło udział 78 osób.
Autor:Małgorzata Niedośpiał, Aneta Kurzawa